• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  409553,520
  % 0,67
 • BIST 100
  %

Ziraat bankası eft ücreti

Ziraat bankası eft ücreti

Her Bankanın eft ücretleri farklılık göstermekte olup, yeni Bankalarda müşteri hacmi yükselene kadar havale ücretlerinden feragat edebiliyorlar. Bankaların EFT ücretleri şubeden, ATM’den, internetten ve mobilden farklılık göstermekte.. Son dönemde daralan komisyon gelirleri yüzünden EFT ücreti konusunda yüksek komisyon tahsilatları yaptığını görebilirsiniz. Yurt dışı havale transfer masrafları, gönderene ya da alıcıya ya da her iki tarafa da ait olacak şekilde gerçekleştirilebilir (ben, sha, our). Masrafların hangi tarafa ait olduğuna göre de tahsil edilecek tutar değişebilmektedir.

Şubelerden havale ve EFT işlemi gişelerden sağlanmaktadır. Gişeye kendi banka hesap bilgileriniz ile alıcının gerekli bilgileri verilmelidir. ATM’lerden de havale ve EFT yapılmaktadır. Kartınızı koyduğunuz zaman karşınıza çıkan menüden havale ve EFT seçeneklerini seçebilirsiniz. Gerekli bilgileri girdiğiniz zaman havale işleminiz tamamlanacaktır. Havale saatleri 09:00-16:00 arasında yapılmakta. Bu saatler dışında verdiğiniz talimatlar bir sonraki iş gününe aktarılıyor. Bankalar bazı özel günler de havale ücreti almıyorlar fakat bu günleri takip etmeniz için sürekli banka ile iletişimde olmanız gerekir.

Banka müşterileri, havale yapmak istemeleri durumunda aşağıda belirtilen ücretleri ödemek durumundadırlar.

ATM’den EFT: 8 TL

Banka Kasasından Ödenen EFT: 0 – 250 TL arası 10 TL / 250 TL ve üzeri 40 TL

Bank Kart’tan EFT: 1 TL

Düzenli Ödeme: 3 TL

Geç EFT – ATM: 10 TL

Geç EFT – İnternet EFT: 6.50 TL

Geç EFT – Hesaptan: 50 TL

Geç EFT – Kasadan: 55 TL

Geç EFT – Mobil Bankacılık EFT: 4.50 TL

Hatalı Giden EFT için Gönderilen Mesaj Masrafı: ÜCRETSİZ

Hesaptan EFT: 45 TL

İnternet EFT: 4 TL

Bank Kart’tan Diğer Banka Kartlarına: 4 TL

Kredi Kartından Bankaya ve Diğer Banka Kartlarına: 3.75 TL

Kasadan EFT: 50 TL

Mobil Bankacılık EFT: 3 TL

Telefon Bankacılığından EFT: 5 TL

İşleminiz gerçekleştiğinde alıcının cep telefonuna kısa mesaj ile “referans kodu” iletilir. Tutar bilgisi kısa mesajda yer almaz. Alıcı, en yakın Akbank ATM’sine giderek kart kullanmadan “Giriş” tuşuna basıp,”kartsız para çekme” işlemini seçerek “Referans No” ve “Tutar” girerek gönderdiğiniz parayı çekebilir. Gönderilen para, alıcı tarafından 24 saat içinde çekilmezse ya da 3 kere üst üste yanlış tutar veya referans numarası girilerek çekilmeye çalışılırsa, gönderdiğiniz tutar işlem ücreti ile birlikte hesabınıza havale-eft iptali olarak iade edilir. ATM’ye gönderim işlemini 24 saat dolmadan iptal etmek için Akbank İnternette “Para Gönderi İptal Et” adımından yararlanabilirsiniz.

Hangi para birimi olursa olsun kendi hesaplarınız arasında ve diğer hesaplarına yapacağınız para transferi işlemlerine havale denir. Eğer hesabınıza havale gelir, siz de bu parayı aynı gün bankanızın veznesinden almak isterseniz masraf talep edebiliyor bankalar. Havale işlemleri için şubeye gitmenize gerek yok. İnternet veya Mobil ile internetinizin olduğu her yerden para gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Para transferi yapacağınız alıcının bankanızda hesabı olmasa da transferi dilediğiniz şubede yapabilirsiniz. Havale için para göndereceğiniz kişinin IBAN’ını veya hesap numarasını bilmeniz gerekmektedir. Gerçekleştirdiğiniz işlemi kayıt ederek bir sonraki havale işlemini çok daha kısa sürede gerçekleştirebilir veya düzenli havale talimatı vererek işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Havale işlemi için alıcı olan tarafın İBAN veya müşteri numarası bilinmelidir. İkisini de bilmeyen kişiler havale için işlem yapamamaktadır.


YORUMLAR YAZ