• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  408973,613
  % 0,47
 • BIST 100
  %

Taşıt Kredisi İçin Aranan Şartlar?

Taşıt Kredisi İçin Aranan Şartlar?

İnsanlar son zamanlarda hem ihtiyaç doğrultusunda hem de iş çevrelerindeki ticaret konusunda araç ihtiyacı duymaktadırlar. Son zamanlarda olmazsa olmaz olarak her kişinin hayatında yer edinmiş bulunmaktadır. Eve ihtiyaç duyulduğu gibi arabaya da birçok kez ihtiyaç duyulur. Her banka müşterilerine ev kredisi sunduğu gibi taşıt kredisi çıkarma yoluna da girmiştir. Belirli bir faiz doğrultusunda kişiye bu imkân sağlanmaktadır. Taşıt kredileri hem sıfır arabalar için hem de  ikinci el arabalar için verilmektedir. Fakat sıfır arabalara kıyasla ikinci el arabalarda aracın yaşına dikkat edilmektedir.

Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır?

Kişi vade farkının ve faizlerin uygun olduğu bankaları kıyaslayarak başvuruda bulunur. Kişiden kişiye değişmekte olan bu kredi olanağı bazı kişilere çıkmayabilir. Kredi puanları ve kişinin kredi geçmişi her şeyi ile birlikte araştırılıp öyle çıkmaktadır. Taşıt kredilerinde maksimum vade ayı 60 ay olarak bilinmektedir. Kişi kendine göre vadesini ayarladıktan sonra araca sahip olur ve bu kredinin ödeneceği aylar içerisinde araç ipotekli olup kredi taksitinin ödenmediği koşullarda banka araca el koyma yetkisine sahiptir. Bu süreç düzgün bir şekilde ilerlediği takdirde bir sorun çıkmamaktadır.

Taşıt Kredisi İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Taşı kredisinde de diğer birçok kredi kullanımlarında olduğu gibi en temel kural 18 yaşını doldurmaktır. Daha sonrasında SGK kaydına bakılır ve en az 3 ay önce sigorta girişinin yapılmış olması başlıca şartlardan birisi olarak bilinmektedir. Bu girişin henüz yeni yapıldığı zamanlarda ise kredi başvurusu reddedilmektedir. Sonrasında kişinin daha önceden kredi kullanıp kullanmadığı ve kullanıldığı takdirde kredi notu incelenmektedir. Herhangi bir gecikme, icralık durum veyahut da literatürde başka bir sorun gözükürse kredi onaylanmamaktadır. Taşıt üzerinde herhangi bir rehin işlemi olmaması durumu da göz önünde bulundurulur. İkinci el araba alımlarında ise sıfır araba kredilerinde aranan şartlara ilave olarak başka şartlarda aranmaktadır. Araç en fazla 8 yıllık olmak zorundadır. Aksi takdirde kredi kullanımı gerçekleşmez. Sıfır araçtaki krediye kıyasla normal faiz üzerinden değil de alınacak aracın kasko değeri üzerinden hesaplama yapılır.


YORUMLAR YAZ