• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  410440,410
  % 0,73
 • BIST 100
  %

Senet Nasıl İcraya Verilir, İcraya Nasıl İtiraz Edilir?

Senet Nasıl İcraya Verilir, İcraya Nasıl İtiraz Edilir?

Senet Nasıl İcraya Verilir?

Elinde senet olan kişiler avukat aracılığıyla mahkemeye başvurarak dava açma yöntemiyle icra süreci başlatılabilmektedir. Senet kişinin borçlu olduğunu gösteren ve minimum iki kişi arasında düzenlenen bir evraktır. Ticari olarak da kullanılan senette satılan mal ya da ürünün tutarının peşin değil de taksitli ya da gelecek bir tarihte ödeneceğini belgeleyen bir evraktır. Senette yer alan taraflardan biri muhatap yani borçlu diğeriyse lehtar yani alacaklıdır. Alacaklı bono bedelini tahsil edecek kişiyken borçlu ise bono bedelini ödeyecek kişidir.

Senedi İcraya Verme

Senedinizin günü geldi ve alacağınız parayı tahsil edemediyseniz, bulunduğunuz şehirdeki icra müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilmektesiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra İcra Dairesi dosyanızı hazırlayarak borçlu kişiye tebligat gönderir. Ödeme emri olarak bilinen tebligatta borcun 10 gün içerisinde ödenmesi gerektiği yazmaktadır. İcra müdürlüğüne yaptığınız başvuruda dosya numaranızı da kaydetmeniz takip için önemli olacaktır. Dosya numarasıyla e-devlet ya da İcra Daire’sinden bilgi almanızda önemli olacaktır. Alacaklı kişi başvurusunu yaparken senedin aslını ya da kaç adet senet varsa o sayıda örneğini talebine eklemelidir. Bankaya yapılan bir başvuruysa ve senetleriniz bankayaysa senedin arkalı ve önlü olarak onaylanmış örneğini dosyanıza eklemelisiniz. Bu şekilde evraklarınızı tamamladıktan sonra borçlu kişiyi icraya verebilirsiniz.

Borcu olan kişi icra işlemlerini durdurmak için itirazda bulunabiliyor. Borçlu için itiraz süresi tebligat eline ulaştıktan sonra 5 gün içerisinde olmaktadır. Aksi durumda icra işlemlerine itiraz etme hakkını kaybedecektir.

İcra durumu borçlu için her ne kadar olumsuz bir durum olsa da alacaklının haklarını korumak için düzenlenen bir uygulamadır. Senet üzerinde yapılan anlaşmalara uyulmadığı durumlarda alacaklı İcra Müdürlüğü’ne başvuru yapmaya hak kazanmaktadır.

İcraya Nasıl İtiraz Edilir?

İcraya giden dosyanızı İcra Müdürlüğü’ne verdiğiniz dilekçe ile durdurma olanağına sahipsiniz. Detaylı olarak incelemek gerekirse, insanların mağduriyet yaşamalarına neden olan icra işleminde dikkatli bir şekilde yapabileceklerinizi öğrenerek çözüm yolları bulabilirsiniz. Borcu olan kişinin ödemesi gereken tutarı gerekli gün sayısı içerisinde ödemediği günden itibaren 7 gün süresince ödemesini yapmadığı takdirde ödemesinin yapılması için farklı yollara başvurulmaktadır. 7 gün boyunca kendisine ödemeyle ilgili tebliğ gelmesine rağmen itiraz dilekçesi vermeyen kişilere ait borçlunun malları haczedilebilmektedir. Bu 7 günlük süre içerisinde kişi itirazda bulunursa icra takibi durdurulabilmektedir.

Ödeme Emrine İtiraz Nasıl Yapılır?

Ödeme emrine itiraz edebilmenin pek çok şekilleri bulunuyor. Yetkiye itiraz, borca itiraz ve imzaya itiraz şeklinde itiraz çeşitleri vardır. Borca itiraz etme hakkı olan borçlu ödemesiyle ilgili mazeretler öne sürebilmektedir. Bu mazeretler arasında ödeme durumunun mümkün olmadığı, istenilen tutarı ödemesinin mümkün olmadığı ya da alacağı paranın vadesi gelmediği için ödeme yapamadığı gibi nedenlerden bazılarıdır. Sözleşmenin geçerliliğini yitirmesi durumlarında da borcun son bulduğunu, borcun zaman aşımına uğradığını beyan ederek borcuna itiraz edebilir ve mallarına gelecek olan icra takibini bu şekilde durdurabilir. Ancak bu durumlarda belirtilen itiraz nedenleri geçerli olmalıdır. Geçerliliği olmayarak yapılan itirazlarda kişinin itirazı kabul edilmez ve icra işlemleri uygulanır. Mağdur olmamak için itiraz nedeninizi iyi bilmeli ve kabul edilmesi sayesinde mağdur duruma düşmeyebilirsiniz. Hakkınız olmadığı halde itiraz ettiğinizde tazminat ödemeleri yapabilmektesiniz. Borçlu kişinin daha fazla mağdur olmasına neden olacak haksız itirazlarda bulunmaktan kaçınmalısınız. Aksi durumda hem icra işlemleri devam edecek hem de haksız olarak itirazınızın olduğu kanıtlandığında tazminat ücreti ödeyerek daha fazla borç ödemiş olacaksınız.

 


YORUMLAR YAZ