• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  409841,146
  % 0,63
 • BIST 100
  %

Merkez Bankasının Finansal İstikrar Raporu

Merkez Bankasının Finansal İstikrar Raporu

 

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu

          Merkez Bankası, elindeki sermayeyi fiyatların istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek gibi hedefe yönelik biçimde kullanmaya devam edeceğini açıkladı.

         Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada “Enflasyondaki düşüş ve beklentilerdeki iyileşme ön plana çıkarken, döviz kurundaki dalgalanmalar azalmaya başladı ve faiz oranları gerilemeye başladı.” denildi.

         Merkez Bankası’nın finansal istikrar raporunda şu bilgilere yer verildi.

Raporda özet olarak;

“Kredi arz ve talep koşullarındaki iyileşme,enflasyondaki düşüş eğilimi ve enflasyon beklentilerindeki gerileme iktisadi faaliyeti desteklemektedir. Hane halkı borçluluğu gelişmekte olan ülkeler ortalamasının altında seyretmekte, reel sektör yabancı para yükümlülükleri ve açık pozisyonu gerilemeye devam etmektedir. Döviz kurunun göreceli olarak istikrarlı seyri, enflasyondaki düşüş ve makro ekonomik beklentilerdeki iyileşmeye yurt içi yerleşiklerin TL tasarruf tercihi güncellenmiştir.

Faiz oranlarındaki düşüş, likidite koşullarındaki iyileşme ve belirsizliklerdeki azalmayla beraber kredi büyüme oranlarındaki canlanma gözle görülür hale gelmiştir.

Bankacılık sektörü, güçlü sermaye yapısı ve likidite tamponları sayesinde risklere karşı dayanıklılığını koruyarak devam etmektedir. Kredilerdeki artışın ve iktisadi faaliyetteki toparlanmanın önümüzdeki süreçte de sektörün aktif kalitesine olumlu yansıyacağı değerlendirilmektedir.

Küresel olarak büyüme görünümüne yönelik endişeler, ticarette korumacılık eğilimleri ve küresel iktisadi politika belirsizlikleri, finansal istikrar üzerinde aşağı yönlü risk unsurları olarak gözükmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, elindeki tüm politika araçlarını fiyat istikrarını sağlama ve finansal istikrarı destekleme hedefleri doğrultusunda etkin biçimde kullanmaya devam edecektir.”


YORUMLAR YAZ