• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  410684,267
  % 0,68
 • BIST 100
  %

Merkez Bankasından Faiz İndirimi

Merkez Bankasından Faiz İndirimi

            Merkez Bankası’ndan faiz indirimi geldi. Merkez Bankası,politika faizini 2 puan indirme kararı aldı. İndirimden sonra faiz oranı %12’ye gelmiş oldu.

           Merkez Bankası, geçen seferki toplantısındaki gibi tekrardan faiz indirimine gitti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bu yılın son buluşmasında politika faizlerini 2 puan daha indirerek % 12 seviyesine çekti. Merkez Bankası bu yıl toplamda 12 baz puanlık faiz indiriminde bulunmuş oldu.

           Para Politikası Kurulu’nda şu açıklamalar yer aldı;

   ” Son döneme ilişkin veriler iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşme devam etmekle birlikte yatırımlar zayıf seyrini sürdürmektedir. Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlamaktadır. Net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin alınan tedbirlerin de katkısıyla önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir. Küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve küresel enflasyonun düşük düzeyi gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarını genişleyici yönde sürdüreceklerine dair beklentileri güçlendirmektedir. Mevcut küresel finansal koşullar gelişen ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle beraber, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret yoluyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir. Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmekte, enflasyon beklentilerinde genele yayılan bir düzelme görülmektedir. Türk Lirasındaki istikrarlı seyrin yanında iç talep şartları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimleri ılımlı seyretmektedir. Enflasyon başta olmak üzere makro ekonomik göstergelerdeki iyileşme ülke risk değerindeki düşüşü desteklemekte ve maliyet unsurlarının ılımlı seyretmesine destekte bulunmaktadır. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü  faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu yönde etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yıl sonu itibariyle enflasyonun Ekim Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin alt sınırına yakın gerçekleşeceği ve 2020 yılı için öngörülen  dezenflasyon patikasına işaret etmektedir. Bu durumda Para Politikası Kurulu, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate almıştır. Bu yüzden politika faizinin 200 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Gelinen bu noktada, var olan para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumlu olduğu  değerlendirilmektedir. Para Politikası Kurulu, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli  faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu durumda, parasal sıklığın düzeyi ana eğilimine dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.”


YORUMLAR YAZ