• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  407717,177
  % 0,33
 • BIST 100
  %

Kripto Para Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kripto Para Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kripto Para Birimi Nedir?

Bir şifreleme para birimi, güvenlik için şifreleme kullanan bir dijital veya sanal para birimidir. Bu güvenlik özelliği nedeniyle bir şifreleme para biriminin dolandırıcılığı neredeyse imkansızdır. Birçok kripto para birimi, farklı bir bilgisayar ağı tarafından uygulanan dağıtılmış bir defter olan blockchain teknolojisine dayanan merkezi olmayan sistemlerdir. Bir şifreleme para biriminin belirleyici bir özelliği ve tartışmasız en büyük cazibesi, organik yapısı; teorik olarak devlet müdahalesine veya manipülasyonuna karşı bağışıklık kazandıran herhangi bir merkezi otorite tarafından sağlanmamış olmasıdır.

İlk blockchain temelli şifreleme para birimi,  hala en popüler ve en değerli olan Bitcoin’dir. Bugün, çeşitli işlevlere veya özelliklere sahip binlerce alternatif kripto para birimi vardır. Bunlardan bazıları Bitcoin klonları ve yeni kripto para birimleridir.

Kripto para birimleri, sistemin kendi içindeki defter girişlerini temsil eden sanal bir “belirteç” cinsinden verilen çevrimiçi işlemlerin güvenli ödemelerini sağlayan sistemlerdir. “Kripto”, çeşitli şifreleme algoritmalarının ve eliptik eğri şifrelemesi, kamu-özel anahtar çiftleri ve karma fonksiyonları gibi kriptografik tekniklerin kullanıldığı anlamına gelir.

Kamusal hayal gücünü yakalayan ilk kripto para birimi, 2009 yılında sahte Satoshi Nakamoto adı altında bilinen bir kişi veya grup tarafından başlatılan  Bitcoin’dir. Şubat 2019 itibariyle, toplam piyasa değeri 63 milyar dolar olan dolaşımda 17.53 milyondan fazla bitcoin vardır (bitcoin piyasa fiyatı değişebilir). Bitcoin’in başarısı, Litecoin , Namecoin ve Peercoin gibi Ethercoum , EOS gibi “altcoinler” olarak bilinen bir dizi rakip şifreleme ortaya çıkardı. Bugün, tam anlamıyla piyasada 120 milyar doların üzerinde bir değere sahip binlerce kripto para birimi var (Bitcoin şu anda toplam değerin % 50’sinden fazlasını temsil ediyor).

Kripto Paraların Avantajları ve Dezavantajları

Kripto para birimleri, bir banka veya kredi kartı şirketi gibi güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan, bir işlemde doğrudan iki taraf arasında fon transferini kolaylaştıracağı sözünü verir; Bu transferler güvenlik amaçlı olarak açık anahtarların ve özel anahtarların kullanılmasıyla kolaylaştırılır . Modern kriptografi sistemlerinde, bir kullanıcının ” cüzdanı ” veya hesap adresi, genel anahtara sahiptir ve özel anahtar işlemleri imzalamak için kullanılır. Fon transferleri, kullanıcıların çoğu banka ve finans kurumu tarafından banka havalesi için tahsil edilen dik ücretlerden kaçınmasını sağlayan minimum işlem ücretleri ile yapılır .

Bitcoin’in temyiz ve işlevinin merkezinde blok zincir Bitcoin kullanılarak gerçekleştirilen tüm işlemlerin çevrimiçi bir defterini depolamak için kullandığı teknoloji, bu defter için bilgisayar korsanlarının sınırlı bir tehdidine maruz kalan ve Bitcoin yazılımı kullanan tüm bilgisayarlara kopyalanabilen bir veri yapısı sağlar. Üretilen her yeni blok, piyasadaki her bir kullanıcının defteri tarafından doğrulanmalı ve böylece işlem geçmişini oluşturmayı neredeyse imkansız hale getirmiştir. Birçok uzman, bu blok zinciri çevrimiçi oylama ve kitle fonlaması gibi teknolojilerde önemli kullanım alanları olarak görüyor ve JPMorgan Chase gibi büyük finans kurumları, ödeme işlemlerini daha verimli hale getirerek işlem maliyetlerini düşürmek için kripto para birimleri potansiyelini görüyorlar. Aynı zamanda, fonlarınıza veya kişisel bilgilerinize erişimi olan merkezi bir otorite, hükümet veya şirket yoktur.

Kripto para işlemlerinin yarı anonim niteliği, onları kara para aklama ve vergi kaçakçılığı gibi bir dizi zorlu faaliyet için uygun kılar . Bununla birlikte, kripto para birimi savunucuları sıklıkla anonimliğe çok değer verir. Bazı şifreleme para birimleri diğerlerinden daha özeldir. Örneğin, Bitcoin yasadışı işlerin çevrimiçi ortamda yapılması için nispeten zayıf bir seçimdir ve bitcoin işlemlerinin adli analizi yetkililerin suçluları tutuklamalarına ve kovuşturmalarına yol açmıştır. İzlenmesi çok daha zor olan Dash , ZCash veya Monero gibi daha fazla gizlilik odaklı para vardır .

Fiyatlar arz ve talebe dayandığından, bir şifreleme para biriminin başka bir para birimiyle takas edilebileceği oran geniş ölçüde dalgalanabilir. Ancak, kripto para birimlerinin temel fiyat belirleyicilerini belirlemek için birçok araştırma yapılmıştır. Bitcoin gerçekten de hızlı bir artış yaşadı ve değer kaybetti, önümüzdeki aylarda yaklaşık 7.000 $ ‘a dönmeden önce 2017 Aralık ayında bitcoin başına 19.000 $’ a yükseldi. Kripto para birimleri bu nedenle bazı ekonomistler tarafından kısa ömürlü bir solgunluk veya spekülatif bir balon olarak kabul edilir. Özellikle, bitcoin gibi para birimlerinin herhangi bir maddi nitelikte bulunmadığına dair endişeler var. Bazı araştırmalar, giderek daha fazla enerji tüketen bir bitcoin üretme maliyetinin doğrudan piyasa fiyatı ile ilgili olduğunu tespit etti.

Kripto Para Güvenli midir?

Kripto para birimleri blokajları güvenlidir, ancak kripto para birimi ekosisteminin diğer yönleri hack tehdidine karşı bağışık değildir. Bitcoin’in 10 yıllık tarihinde birçok çevrimiçi borsada korsanlık ve hırsızlık söz konusu, bazen de milyonlarca dolar değerinde “madeni para” çalındı. Yine de birçok gözlemci, kripto para birimlerine, değeri koruyan, değiş tokuşu kolaylaştıran, sert metallerden daha taşınabilir olan ve merkez bankalarının ve hükümetlerin etkisinin dışında olduğu bir para biriminin var olabileceğini umuyor.


YORUMLAR YAZ