• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  411019,703
  % 0,75
 • BIST 100
  %

Kripto Para Ne Anlama Geliyor?

Kripto Para Ne Anlama Geliyor?

Takas işlemlerinde kullanılabilen tamamen dijital, şifrelenmiş sanal para birimidir. Kimilerine göre ise geleceğin para birimidir. Günümüzde bu para birimi çok kişi tarafından duyulmuş, devlet başkanları tarafından devlet şirketlerine kadar birçok kişinin dikkatini çekmiştir. Fakat bu para birimi hakkında bilinmeyen birçok husus vardır. Takas İşlemlerini doğrulamak ve güvenli şekilde gerçekleştirmek için kriptografi kullanılır. Herhangi bir fiziksel karşılığa sahip değildir. Aslen banka kartları ve kredi kartları ile harcanılan ve aktarılan paralarda sanal paradır çünkü bu işlemler sonucunda sadece sistemde değişikler olur. Hesabın dondurulması ya da el konulması mümkün değildir.

Kripto Para Nasıl Üretiliyor?

Kripto paraların üretimi de kendileri gibi dağıtık bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcı temellidir. Para biriminin üretiminde sınır vardır, dolayısıyla üretilen para birimi arttıkça kripto para için çözülmesi gereken işlemler daha güç hale gelir. Üretim işlemi madencilik yolu ile olur. Fiziksel bir madencilik olmasa dahi matematik problemleri çözmeye dayalı işlemler yapılır. Yani işlemci gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde madencilik görevini birisi tarafından görevlendirilmeksizin üstlenebilirsiniz.

Kripto Paraların Güvenliği

Ödeme sistemleri ile ilgili en önemli sorunlardan bir tanesi aynı paranın iki defa harcanması olasılığıdır. Bunu önlemek için kullanılan geleneksel yöntem, yapılan işlemlerin kaydını tutan merkezi bir aracı koymaktır. Ancak bu metot araya bütün sermayeyi kontrol edebilen bir otoritenin girmesi demektir. Bu da güvenilirliği azaltır. Bütün transfer işlemleri gönderici ve alıcının cüzdan adresleri ile yollanacak miktar bilgileriyle gerçekleşir. Takas veya gönderim işlemi sistem tarafından doğrulamalı ve onaylanmalıdır.

Kripto Yasal Mıdır?

Kripto paranın yasal olup olmaması ülkeden ülkeye değişen bir durumdur. Bazılarında yasallık durumu hala belirsiz ya da değişken bazı ülkeler ise kullanımına ve ticaretine izin vermektedir. Bazı ülkeler ise kripto para kullanımını yasakladı veya kullanımına sınırlar getirdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kripto para birimine yasal olarak yasak getirilmedi. Kripto paraları, cüzdanınızda bulundurmaktan, almaktan ya da satmaktan dolayı herhangi bir ceza almanız olası bir durum değildir. Yasallığı yoktur.


YORUMLAR YAZ