• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  409130,694
  % 0,44
 • BIST 100
  %

Kredi Notunu Olumsuz Etkileyen Faktörler

Kredi Notunu Olumsuz Etkileyen Faktörler

Kredi notu, puanlama sistemidir. Tüm finansal geçmişiniz ülkemizde KKB (Kredi Kayıt Bürosu)’de toplanıp analiz edilmesi sonucu ortaya çıkan puanlama sisteminde saklanır. Belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu KKB’den öğrenmek mümkündür. Kuruluşa üye olan firmalara ve bireysel müşterilere bu hizmet verilmektedir. Finansal kuruluşların bazıları kendi puanlama sistemlerini oluşturmuşlardır. Fakat müşterileri hakkında tam verilere ulaşmak için KKB’den yardım almak zorundalardır. Ülkemiz dışında başka ülkelerde de benzer şekilde kredi notu sistemi esas alarak kurulan birimler bulunmaktadır. Bu puanlama sisteminin bireysel müşterilere, büyük şirketlere, hatta devletlere bile not veren uluslararası kuruluşları da vardır. Kredi notunu E- Devlet sistemi üzerinden de öğrenilebilir.

Kredi Notu Alt Sınırı Ne Olmalı?

Bankalarla olan ilişkiniz kredi notunuzu belirlemektedir. Kredi karneniz belirlenirken, kredi kartlarınız ve önceden kullandığınız kredilerin ödemeleri, gelir gider durumunuz, kredi kullanma durumunuz ve kredi başvurularınıza bakılmaktadır. Kredi notu, 1 ile 1900 puan aralığındadır. En riskli, az riskli, orta riskli, iyi ve çok iyi olarak sınıflandırılır. Kredi almak için ideal not 1200 ve üstüdür. Kredi notunuz 900’ün altındaysa bankalar kredi verme konusunda tereddütlü davranmaktadır. Kredi notunuz 1500’ün üstünde ise rahat kredi kullanabilirsiniz demektir. Kredi notunuzun 0 görünüyor olması bankalarla hiç işinizin olmamasından kaynaklanmaktadır. Kredi notunuzun 0 olması sizi bankalar karşısında iyi müşteri yapmaz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız yapacağınız şey düzenli ödemeler yapacağınız bir kredi kartı almak olacaktır. Kredi notu 0 olan kişilere de bankalar kredi vermek istemezler. Kredi notunu olumsuz etkileyen diğer bir hususta sürekli kredi ve kredi kartı talep kredi notunuzu yüksek olması için yapmanız gerekenler, kredi kartlarınızı tam ve zamanında ödemek, kredilerinizi zamanında ödemek, uzun aralıklarla krediye başvurmak ve orantılı harcama yapmanız gerekmektedir. Herhangi bir bankadan kredi çekmek istiyorsanız, kredi notunuzu yüksek tutmak zorundasınız. Bankalar ile arasını iyi tutan ve ödemelerini zamanında yapan müşteriler bankacılık hizmetlerinde öncelik kazanır ve her türlü kredi ihtiyacına bankadan olumlu yanıt alır.


YORUMLAR YAZ

 • AffiliateLabz2 sene önce
 • Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂