• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  410747,447
  % 0,70
 • BIST 100
  %

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Eskiyen arabanızı değiştirmek veya yeni bir ev almak isteyebilirsiniz. Bunun için krediye ihtiyaç duyabilirsiniz. Kredi için başvurduğunuz banka krediyi onaylamıyor kredi notunuzun düşük olduğunu gösteriyor ise o an aklınıza “Nedir bu kredi notu? Sorusu geliyor. Biraz geçmişe dönersek okulunuzu bitirdiniz, işe girdiniz paranızı kazanmaya başladınız. Gittiğiniz mağazalar da kredi kartı ile taksit imkânı sizi kredi kartı kullanmaya teşvik etti. İşte kullanmaya başladığınızdan itibaren yaptığınız bütün harcamalar ve ödemeler sizin kredi notunuzu oluşturur. Zaman içinde bu yaptığınız hesap hareketliliği size kredi puanı sağlıyor, gelecekte sizin kredi almanızı etkiliyor.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir? 

Kredi notu aslında sizin karneniz niteliğindedir. Bankaların kredi verirken referans aldıkları bir puanlama mevcuttur. Kredi notunuz bu puanlamaya bağlıdır. Puanınız düşükse başvurunuza olumsuz dönüş yapılması çok olasıdır. Kredi notunuz kritik bir aralıktaysa kredi notunuzu yükseltmek için belli faktörleri bilmeniz gerekiyor. Öncelikle kredi ürün ödemelerinizi vaktinde yapmanız gerekiyor. Kredi kullanım yoğunluğunuz, yeni kredili ürün açılışları ve mevcut hesabınız ile borç durumunuz en önemli etkenler arasında yer alır.

Kredi Notu Nerelerde Kullanılır?

Kredi notu sadece gerekli durumlarda kredi çekmek için kullanılmaz. Kredi notu ile hiç beklemediğiniz anda da karşınıza çıkabilir ve planlarınızın gidişatını etkileyebilir. Mesela ev kiralamak istediğiniz düşünülürse henüz görüşme aşamasındayken ev sahibi kredi notunuzu öğrenmek isteyebilir. Kredi notunuz düşükse ev sahibi evini vermek istemeyebilir. Buna ek olarak araba kiralarken, beyaz eşya mobilya alırken, yeni bir işe girerken soruluyormuş. Kredi notunu mümkün olduğunca yüksek tutmak da fayda var.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalı?

İhtiyaç anında hızlı bir şekilde kredi çekmek istiyorsanız kredi notu yükseltmek için size öneriler vereceğiz. Bankanız aracılığı ile ek hesap açarak ödemelerinizi düzenli olarak aksatmadan yaparsınız. Bu durum kredi notunuzu olumlu etkileyecektir. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde aksatmadan yapmaya dikkat edin. Borçlarınızı gözden geçirin. Borca sadık kalmak ikili ilişkilerde olduğu gibi bankalarla olan ilişkinizi de etkiler. Kredi kartı kullanımınızın ne sıklıkta olduğu da önemli husustur.


YORUMLAR YAZ