• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  410440,116
  % 0,73
 • BIST 100
  %

Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır?

Kredi kartı, nakit kullanım araçlarından biridir. Belirli bir limiti vardır ve bu limitin yeterliliğine göre alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Bankalardan alınan bu kartlar, nakit para yerine geçer ve alışveriş yaptığınız yere ödeme garantisi vermektedir. Kredi kartlarından, ödeme seçeneği dışında nakit paraya ihtiyaç duyduğunuz da nakit avans da alabilirsiniz. Kredi kartını cazip hâle getiren bir seçeneği de, taksitli ödeme kolaylığıdır. Mesela herhangi bir mağazadan aldığınız ürünün fiyatını kullandığınız karta ve isteğinize göre aylara bölebilirsiniz. Günümüzde artan internet alışverişlerinizde de kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Kredi kartının sağladığı bu seçenekler hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Kredi Kartı Çeşitleri

Kredi kartları, bireysel kredi kartı ve ticari kredi kartı olarak ayrılmıştır. Bireysel kredi kartları şahsa ait olup üzerinde kart sahibinin ad-soyadı, kart numarası ve müşteri numarası gibi bilgiler yer alır. Kredi kartı, kullanıcı için nakit paradan daha güvenlidir. Herhangi bir çalınma kaybolma durumun da müşterinin hemen bankaya başvurulması halinde (telefon ile iletişim, SMS, internet bankacılığı aracılığı ile veya şahsen bankaya başvurarak) kart kullanıma kapatılır.

Kredi kartı ödemeleri sonradan yapıldığı için ödemenizi vaktinde ve tam yapmalısınız. Ödemelerinizi vaktinde ve tam yapmadığınız takdirde faiz uygulamaları ile karşı karşıya kalırsınız. Her bir bankaya göre kart aidatı ödenip ödenmemesi durumu da vardır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kartını kullandığınız banka, geliriniz ve kredi puanınıza göre kartınıza bir limit koyar. Bu limit gelirinizin dört katı ile çarpılarak belirlenir. Günümüzde alışveriş de olan artış miktarı, insanları kredi kartı limitini yükseltmeye teşvik etmektedir.

Kredi kartı limitini artırabilmek için kredi notunuzu artırmanız gerekmektedir. Kredi notunuzu kredi kartını aktif kullanarak ve ödemelerinizi tam ve zamanında yaparak yükseltebilirsiniz. Banka sizi tanımıyor ise kredi kartı limitinizi artırmak için ilk yapacağı şey ödemelerinizi tam ve düzenli yapıp yapmadığınıza bakmak olacaktır ve buna göre limit belirleyecektir.

İnternet Bankacılığı İle Limit Yükseltme

İnternet bankacılığı üstünden Kredi kartı limitinizi yükseltebilirsiniz. Bu işlem oldukça kolay bir yöntemdir. İnternet bankacılığı ile bankanıza limit artırma talebinde bulunarak en kısa zamanda cevap alabilirsiniz. SMS ile de kredi kartı limitini yükseltebilirsiniz. SMS ile başvuru yaptığınız bankanız size bazı komutlar gönderir bu komutlara uyarak kredi kartı limitinizi yükseltebilirsiniz.


YORUMLAR YAZ