• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  409126,699
  % 0,51
 • BIST 100
  %

Kredi Kartı Borcum Varken Kredi Kartını Kapatabilir miyim?

Kredi Kartı Borcum Varken Kredi Kartını Kapatabilir miyim?

Kredi kartı kullanıcılarının borçlarını kapatma isteği, elbette en doğal taleplerden birisidir. Ancak kişilerin kredi kartı kullanım sırasında borcunu bir anda ödeyerek tüm bakiyesini sıfırlamaları, günümüz şartları ele alındığında oldukça zor bir işlemdir. Borçlarının bir kısmını ödeyerek borçları kapatma işlemi ise, kredi kartında yeni bir limit açılacağından yeni bir harcamaya davetiye çıkarmaktadır. Bu döngü de içinden çıkılmaz bir hal almakta, kredi kartı kullanıcıları borçlarını kapatamamaktadır.

Milyonlarca kredi kartı kullanıcısı, borçlarını ödeyerek kapatmak istese de kart aktif olarak kullanıldığında oldukça zor bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Eğer kredi kartınızı kapatmaya kararlıysanız, borcunuzun tümünü ödemeden bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle bankanız ile iletişime geçerek kartınızın kapanmasını talep edebilirsiniz. Takip den 7 gün içerisinde kartınızın kapatılması yönetmeliğe göre zorunludur. Kartınızın kapatılmasından sonra borcunuzu isterseniz taksitlendirerek, isterseniz de toplu olarak ödemeniz gerekir. Kredi kartınızın borcuna ilişkin banka ile gerçekleştireceğiniz bir anlaşma neticesinde, vade farkı eklenerek dilediğiniz kadar taksit yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Eğer borcunuzun geri ödemesine ilişkin, vadenin artırılmasını talep ederseniz doğal olarak borcunuza ek faiz binecektir. Ancak bu şekilde geri ödemeniz çok daha kolay olacaktır.

Çalıştığınız banka ile iletişime geçtiğiniz takdirde, kartınızı kapatmanız için başvurduğunuzda ikna politikaları gereği, kredi kartı borcunuzun sonraki dönemlere yansıyan taksitleri varsa kart iptalinden vazgeçilebilmektedir. Kartınızı iptal ettirme talebinden sonra banka size onay vermiyorsa korkmayın, yasalar gereği, kredi kartınızın kapatılması gerekir. Ardından tüketici hakları ile görüşme yaparak detayları ilettiğinizde bankanıza işlem başlatılacak ve kredi kartınız en kısa sürede kapatılacaktır. Bu sayede borcunuzun tamamını ödemenize gerek kalmadan, dilediğiniz zaman kredi kartınızı kapatabilir, borç batağından kurtulabilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Bilindiği üzere bankalar milyonlarca müşterisine dakikalar içerisinde çok kolay bir işlemle kredi kartı tahsil edebiliyor, ancak durum kart iptaline geldiğinde işler hiç de o kadar kolay işlemiyor. Kredi kartı iptali için bankalar kimi zaman borçlarınızdan dolayı işleminizi gerçekleştiremiyor olabilir. Yazımızda sizlere kredi kartınızı en kolay nasıl iptal edebileceğinizi açıklayacağız.

Kredi Kartı Telefon Bankacılığı İle İptal Edilebilir

Çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı iptal ettirme talebinde bulunabilirsiniz. Müşteri temsilcileri ile yapacağınız görüşmelerde, banka görevlisi sizi isteğinizden vazgeçirmek için uğraşacaktır ama her ne olursa olsun, kredi kartınızı iptal ettirme hakkınızın olduğunu unutmayın. Özellikle ekstra puan, para, mil gibi avantajlar sunarak kredi kartınızı iptal ettirmek istemeyen banka görevlilerine aldanmadan kararlı olduğunuzu göstermelisiniz. Kredi kartı iptali için talebiniz alındıktan sonra 7 iş günü içerisinde çalıştığınız banka, kartınızı iptal ettirmek için işlemleri başlatmakla yükümlüdür.

Şubeye Giderek Kredi Kartınızı İptal Ettirebilirsiniz

Bankanın herhangi bir şubesine giderek dilekçe verdiğiniz takdirde kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Bankanın müşteri hizmetlerini aradığınızda, görevlilerin kartınızı iptal ettirme isteğinize sıcak bakmaması durumu ile şubede de karşı karşıya kalacaksınız. Kredi kartı iptali için dilekçe doldurarak kartınızı en kısa sürede iptal ettirebilirsiniz.

Borçlarım Var Kartımı İptal Ettirebilir miyim?

Borçlarınızı kapatmadan kartınızı iptal ettirmeniz mümkün değildir. Ancak banka ile yaptığınız bir anlaşma gereği, kartınızın iptaline ilişkin bir ödeme sözleşmesi oluşturarak kartınızın iptal ettirilmesini talep edebilirsiniz. Bu sayede ödeyemediğiniz borçlarınıza sürekli faiz gelmeden, ana para üzerinden geri ödemesini yaparak çok daha avantajlı duruma düşebilirsiniz. Eğer tüm uğraşlarınıza rağmen bankanız kredi kartınızı iptal etmiyorsa, tüketici haklarına başvurarak gerekli belge ve dökümanlarla kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz.


YORUMLAR YAZ