• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  410446,604
  % 0,73
 • BIST 100
  %

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Sicilim Bozulur?

Kredi Kartı Borcu Kaç Gün Ödenmezse Sicilim Bozulur?

Kredi kartı sahibi olan kişiler aylık olarak yaptıkları harcamaları ekstreleri kesildiğinde gelen borcun tamamını ya da asgarisini ödeyerek cezalı duruma düşmekten kurtulabilmektedirler. Aylık borcun asgari borcunu ödemeyi tercih eden kişilere bir sonraki ay daha yüklü ekstre borcu ve asgari tutar borcu gelmektedir. Bu gibi nedenlerle biriken borcu ödemek, aynı zamanda eklenen faizi ödemek zor hale gelmektedir. Ekstrenizde kesilen borcun bir kısmını ödediğinizde gelecek ay yeni yaptığınız harcamalar ve ödenmeyen borçla beraber yeni bir ekstre kesilmektedir.

Kredi kartları için gelen ekstre borcunuza bir aylık ödeme yapmadığınızda cezalı duruma düşersiniz ve bir sonraki döneme kadar 30 günlük bekleme süresi verilir. Bu süre içerisinde ikinci gelen ekstrenizi ödemeniz beklenir. İkinci dönem gelen ekstrenizi de ödemediğinizde son 30 günlük bekleme süresi verilir. Son kesilen ekstrenizi de ödemezseniz bankada olan borç bilgileriniz avukata yönlendirilmektedir. İdari takibe düşme zamanıysa ikinci 30 güne düştüğünüz zamandır. 3 aylık süre içerisinde verilen 30 günlük bekleme sürelerinde borcunuzu ödemediğinizde banka tarafından telefonla ya da SMS ile bilgilendirmeler yapılır. Bilgilendirmeler sonrasında avukata yönlendirilen borcunuz sonrasında kara liste olarak adlandırılan döneme girmiş olursunuz. Bu dönem borcunuzu bitirdikten sonraki 5 yıllık bir süreyi içermektedir. Kara listeye düştükten sonra 5 yıl içerisinde kredi kartı ya da kredi kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Kredi kartlarının büyük avantajlarından olan asgari ödeme tutarı sayesinde kara listeye düşmeyi erteleyebilirsiniz. Aylık olarak yalnızca borcunuzun asgarisini yatırdığınızda kartınızı yatırdığınız kadar tutardan faizler düştükten sonrasını kullanabilirsiniz. Bu da size avukata düşmeden ve kartı kullanabilmenize olanak sağlar. Kart borcunuz ödeyemeyeceğinizden fazlaysa bankanızla görüşerek taksitlendirme yolunu da tercih edebilirsiniz.

Bankaya Borcumu Ödedim Ne Zaman Sicilim Düzelir?

Vatandaşların nakit paraya ihtiyaç duymaları durumunda bankaların istedikleri şartları yerine getirmeniz göz önüne alınarak kredi çekmek ya da kredi kartı sahibi olmak mümkündür. Bankalara ait kredi çekerek nakit ihtiyacınızı karşılarken ödeme planı belirtilmekte ve bu ödeme planına göre aylık ödemelerinizi belirtilen gününde yapmanız gerekmektedir. Belirlenen sürelerde ödemelerini yapmayan müşterilerinin bilgilerini bankalar Merkez Bankasının Kredi Kayıt Bürosu’na yönlendirir. Bu birimde kara liste olarak adlandırılan listede isminiz yer alır. Kara listeye düşmüş olan kişi borcunu bitirdikten sonraki 5 yıl içerisinde kara listeden çıkacak ve zaman aşımı nedeniyle bankalar kişinin kara listede olduğunun bilgisine ulaşamayacaktır. Ancak borcunu kara listeye düştükten sonra da ödemeyen kişilerin bilgileri 10 yıl boyunca sistemlerde bulunacak ve 10 yıl sonrasında borç ödenirse zaman aşımından bilgileri sıfırlanacaktır.

Bankalara olan borcu nedeniyle kara listeye girmiş olan kişiler bankalarla ilgili sadece mevduat hesabı açabilir, otomatik fatura ödeme talimatı verebilir, yatırım hesabı açabilir. Ancak kredi, kredi kartı kullanma, çek, senet gibi ürünlerden yararlanma olanağı mümkün olmayacaktır. Kara listeye düştüğünüz anda en kısa zamanda borcunuzu kapatarak 5 yıl içerisinde kara listedeki adınızın silinmesini sağlayabilirsiniz. Borcunuzu ödemediğinizde 10 yıl boyunca zaman aşımına uğramadan bilgileriniz görünecek ve nakit ihtiyacınız olduğunda bankalardan kredi ya da kredi kartı talebinde bulunduğunuzda olumlu yanıt alamayacaksınız.

Kara listeye düşen kişiler ödemeleri 3 yıl boyunca düzenli olarak yaptıklarında, çalışmakta oldukları bankalarda mevduat hesabında para birikimi yaptıklarında ve otomatik fatura talimatı gibi para giriş çıkışı olacak işlemler yaptıklarında bankalar kara listede olsa dahi müşterilerine belli miktarlar dahilinde finansal yardımlarda bulunabilmektedirler. Bu işlemlerden yararlanabilmek için bankanızda aranızı iyi tutmalı ve düzenli olarak kara listedeki borcunuzu ödemelisiniz.

 


YORUMLAR YAZ