• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  410177,576
  % 0,63
 • BIST 100
  %

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Asgari Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Hayatı kolaylaştıran ancak bir o kadar da zor hale getirebilen kredi kartları artık birçok insanın cebine giren kartlar haline geldi. Üniversite öğrencisinden emekli insanlara kadar herkesin bir kredi kartı mutlaka bulunuyor. Kredi kartları birçok yerde kullanılan ve para yerine geçen kartlardır. Çeşitli şekillerde işlemlerin yapılabildiği bu kartlar ile alışverişler daha kolay hale geliyor ve insanlar yanlarında nakit para taşımak zorunda kalmıyorlar.

Kredi kartı kullanmak bir pratiklik sunsa da bu kartların bilinçsiz şekilde kullanılması birçok bakımdan sorun meydana getiriyor. Örneğin harcama tutarına dikkat etmeyen insanlar bu kartlara çok yüksek borçlandıklarında borçların ödenmesi bir sorun haline gelebiliyor. Böyle durumlarda bankalar toplu olarak borcun ödenmesini tek seferde talep etmek yerine yalnızca aylık asgari tutarın ödenmesini talep ediyor.

Kredi Kartı Asgari Tutarın Ödenmemesi

Kredi kartı borcunun asgari tutarı borcun tamamının ödenmesi yerine yalnızca ödenmesi gereken belli bir tutar olarak ifade edilebilir. Her ay asgari tutarın ödenmesi sizleri borçtan kolay kolay kurtarmaz. Ancak borcun tamamını ödeme zorunluluğundan bir süreliğine kurtulmanıza yardımcı olur.

Peki asgari tutarı da ödemediğinizde ne olur? Asgari tutarın ödenmesi gereken belli tarihler vardır. Bu tarihler geçirildiğinde son ödeme tarihinden sonra borcunuza gecikme faizi uygulanmaya başlıyor. Bu süre uzadıkça borcunuza eklenen faiz oranı da sürekli artacaktır.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borçlarına Başlatılan İşlemler

Kredi kartının asgari ödeme tutarını 90 gün boyunca yani yaklaşık olarak 3 ay boyunca ödemeyen kişiler hakkında banka tarafından yasal takip başlatılıyor. Bu sürede hesabınıza uygulanan gecikme faizleri de devam eder. Ödemeniz gereken tutar her geçen gün biraz daha artar. Bu süre dahilinde kredi kartınız kullanım dışı bırakılır.

Önemli bir etken de ödenmeyen kredi kartı asgari tutarı sizin kredi notunuzun da düşmesine neden olur. Bu notun düşük olması hem ticaret hayatınız da hem de bankalardan kredi almak istediğinizde büyük bir soruna neden olacaktır. Bu nedenle kredi notunu yüksek tutmak istiyorsanız mutlaka kredi kartınızın asgari ödeme tutarını zamanında yatırmanız gerekiyor.


YORUMLAR YAZ