• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  409525,511
  % 0,66
 • BIST 100
  %

Ev Alacaklara Altın Niteliğinde Öneriler

Ev Alacaklara Altın Niteliğinde Öneriler

Ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Ev sahibi olabilmek ve kira derdinden kurtulup kendi evinde özgürce yaşamak isteyenler ev alırken birçok noktaya dikkat etmelidir.

En Önemli Kriter Evin Konumu

Ev alırken en önemli nokta evin bulunduğu konumdur. Satın aldığınız evin iş yerinize, çocuklarınızın okuluna, ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilecek alışveriş mekânlarına yakınlığı çok önemlidir. Satın aldığınız evin konumuna ilerleyen zamanda yatırım imkanı artacaksa ya da yakınına metro yapımı gibi faaliyetler olacaksa satın aldığınız ev ilerde çok yüksek bedellere satılabilir. Bu sayede belki de evi aldığınız fiyatın 2 katı fiyatına satarak bir başka yerde 2 ev sahibi alma şansınız olabilir.

Satın Almak İstediğiniz Evin Krediye Uygunluğuna Dikkat Edin

Satın alınan evin bir başka dikkat edilecek noktası krediye uygun olup olmamasıdır. Kredi kullanmadan alacak dahi olsanız evin ilerleyen zamanda satışını kolaylaştırmak için konut kredisine uygunluğunu öğrenmelisiniz. Kredi kullanarak ev sahibi olacaksanız bankaların sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz. İnternet üzerinden alacağınız kredi ve faiz tutarlarını banka sistemleri üzerinden hesaplayacağınız gibi en sağlıklı yöntem olarak bankalarla gidip yüz yüze görüşerek de bilgi alabilirsiniz. En düşük faizle kredi sunan bankalar tercih nedeniniz olabilir.

Depreme Dayanıklı Yapıları Tercih Edin

Ev satın alırken, evin dış görünüşüne aldanarak satın alınmamalıdır. Özelikle deprem bölgesinde yer alan bir yerde ev satın alıyorsanız binanın sağlamlığı konusunda bir uzmandan yardım almak gerekmektedir. Ayrıca binanın ses ve ısı yalıtımına karşı durumunu da öğrenmek son derece yararlıdır. Özellikle sağlık problemlerinin yaşanması durumunda asansörler oldukça yarar sağlamaktadır. Binanızda asansörün bulunması acil durumlar için oldukça önemlidir.

Kredi Oranlarını Göz Önünde Bulundurun

Son olarak tüm bu işlemleri süzgeçten geçirerek alım işlemine geçiyorsanız sözleşme konusuna dikkat ederek işlemlerinizi bitirebilirsiniz. Bu aşamada iki tür sözleşme karşımıza çıkmaktadır. Birincisi eğer konut kredisi yardımıyla ev sahibi olduysanız, konut kredi sözleşmesine dikkat edilmelidir. Sözleşme üzerindeki ödeme ve faiz planını içeren durumlar dikkatle okunmalıdır. İkinci olan sözleşme ise satış sözleşmesidir. Bu tür sözleşmede evle ilgili vaat edilen tüm özelliklerin satış sözleşmesi içerisinde bulunması satış sonrası hak talep etmenize fayda sağlamaktadır.

Ev Almak İçin Doğru Zaman Nedir?

Kira derdiyle boğuşan herkesin isteği bir ev sahibi olmaktır. Krediler aracılığıyla ya da yapılan birikimle birlikte ev sahibi olunabiliyor. Ev sahibi olmak isteyenler bu isteğini doğru zamanlarda gerçekleştirmeye dikkat etmelidir.

Ev sahibi olmak isteyenler genel olarak kredi kullanarak bu isteğini gerçekleştiriyor. Kiracı durumdayken hem kira ödeyip geçinme sıkıntısı yaşarken hem de ev sahibi olabilmek için para biriktirebilmek oldukça zordur.  Bu aşamada bankaların verdiği konut kredisi kullanarak ev sahibi olabilirsiniz. Bankaların talep ettiği faiz miktarları bankadan bankaya değişim göstermektedir. Bu faiz oranları sürekli olarak değişim gösterdiğinden faizlerin düştüğü bir zamanı kollayarak faizlerin düşmesiyle birlikte konut kredisine başvurabilirsiniz. Özellikle havaların ısınmasıyla inşaat piyasasının canlanmasıyla çok sayıda kişi bahar ve yaz aylarında ev sahibi olmak istiyor. Ancak talebin yüksek olduğu bu zamanlarda faiz oranları da oldukça yüksek oluyor. Ev sahibi olmak isteyen kişiler kış ayını pek tercih etmediğinden bu mevsimde faiz ve konut fiyatları daha düşük oluyor. Kış mevsimlerinde taşınma problemleri, mevsimin getirdiği zorluklar gibi sebepler yüzünden talep az oluyor. Özellikle kış aylarında düşük faizle kredi sağlayan bankaları takip ederek, uygun faiz oranına sahip bir bankadan kredi işlemlerinizi gerçekleştirip ev sahibi olabilirsiniz.

Yeni Konut Projeleri ile Daha Uygun Rakamlara Ev Sahibi Olabilirsiniz

Ev sahibi olmada avantaj sağlamak için bir yol da konut projelerini takip etmektir. Konut projelerini takip ederek çok uygun fiyatlara ev sahibi olabilirsiniz. Konut projelerinde inşaat aşamasındaki proje tamamlanmadan satın aldığınızdan fiyatlar oldukça uygun olmaktadır. Özetle ev sahibi olmak isteyen kişiler içinde bulunduğu mevsime, kredilerin faiz oranlarına mutlaka dikkat etmelidir. Ayrıca konut projelerini de kesinlikle takip edip, güvenilir projelerden uygun fiyatlara ev satın almanın farkında olmak son derece önemlidir.

 

 


YORUMLAR YAZ