• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  410394,109
  % 0,86
 • BIST 100
  %

Enflasyon Tanımı

Enflasyon Tanımı

Enflasyon kitabi tanımla fiyatların genel seviyesindeki artışın olmasıdır. Yani mal ve hizmetlerin fiyatlarının artış göstermesidir. Halk içerisindeki insanların genel olarak anlaşılacak şekilde söylemek gerekirse günlük hayatta ihtiyaç duyduğumuz ve kullandığımız şeylerin fiyatlarının yükselmesi yani ”zam” gelmesi demektir. Aldığımız ekmekten, ödediğimiz kiraya kadar olan her şeyin zamlanması enflasyonu teşkil eder. Fiyatları artmış olan bu mal ve hizmetler zamanla arttığı gibi düşüşte gösterebilir. İnsanların günlük hayatlarını etkileyen en önemli makro otomatik kavramlardan bir tanesi enflasyondur. Ülkemizde enflasyonla mücadele etmekte görevli olan kurumumuzun adı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’dır.

Ne İşe Yarar?

Enflasyon oranları merkez bankaların para politikalarının atacağı adımları doğrudan etkiler ve döviz kurları üzerinden de oldukça etkilidir. Enflasyon oranları merkez bankaların uygulamış olduğu faiz oranları üzerinde bulunan değişiklikler için öncüdür. Örnek verilecek olursa Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bu yılı itibariyle enflasyonu % 7 olarak belirlediğini var sayarsak yurt içinde ve yurt dışındaki bazı olumsuz gelişmeler bu hedefin sapmasında önemli bir rol oynar. Eğer enflasyonun oranları merkez bankalarının hedeflerinin yukarı doğru ilerlemesi durumda faiz oranlarında yükselme olur. Eğer enflasyon oranları merkez bankalarının hedeflerinin aşağı doğru düşmesi durumunda ise faiz oranlarında azalma olur.

Enflasyon Çeşitleri

İki çeşit enflasyon çeşidi vardır. Birincisi ”TÜFE” denilen tüketici fiyatları endeksi, diğeri ise ”ÜFE” diye tabir ettiğimiz üretici fiyatları endeksidir. Tüketicilerin fiyatlarında yapmış olduğu harcamalardaki fiyatların artış göstermesi TÜFE’yi, üreticilerin fiyatlarında yapmış olduğu harcamalardaki fiyatların artış göstermesi ise ÜFE’yi teşkil ediyor.

Enflasyonun Hesaplanması

Ülkemizde enflasyon Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanıyor ve açıklanıyor. Enflasyon hesaplanırken içerisinde 407 tane ürünün bulunduğu bir sepet dikkate alınıyor. Bu sepetin içerisinde ulaşımdan barınılacak yere, gıda ürünlerinden sağlık hizmetlerine kadar sayısız ürün yer alır. Her ay bu sepetlerde bulunan ürünlerin fiyatları farklı yerlerden alınan bilgiler doğrultusunda ölçülür. Ağırlıkları ile beraber dikkate alınarak ortalama olarak bir fiyat belirlenir. Örnek verilecek olursa bu ay kullanılan ürünlerin fiyatları 100 TL olarak hesaplanırsa önümüzdeki ay bu oranın 102 TL çıktığı var sayılırsa aylık enflasyon %2 denilebilir.


YORUMLAR YAZ