• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  411020,530
  % 0,75
 • BIST 100
  %

Çek Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Çek Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Ticari yaşamda çok fazla kullanılan kıymetli evraklardan birisi de çeklerdir. Tüm dünyada kullanılan ve ülkemizde de ticari vade açma amaçlı olarak tercih edilen bir kıymetli evraktır. Ancak her firma ya da şahıs bazen çeklerini zamanında ödeyememe gibi durumlarla karşılaşıyorlar. Bazen şirketlerin iflas durumuna gelmesi bazen likidite yeterliliğinin az olması gibi durumlar çeklerin zamanında ödenmemesi gibi riskler ortaya çıkarıyor. Ancak finans sistemlerini iyi kullanan ve herhangi bir nakit sıkıntısı yaşamayan firmalar çekleri çok iyi şekilde çevirme imkânı buluyorlar. Çeklerin zamanında ödenmemesi karşı tarafı sıkıntıya sokan durumlara neden olabiliyor.

Günü Gelen Çeklerin Ödenmemesi

Firmalar bazen gerçekten zor durumda kalmalarından bazen de art niyetten dolayı ellerindeki çeki ödememe yoluna gidebiliyorlar. Bu durumda karşı taraf da kendini koruma almak adına birtakım uygulamalara başvurabiliyor. Öncelikle çeklerin ne şekilde tahsil edilmesi gerektiği bilinmelidir. Çekler üzerinde yazılı olan bankalardan tahsil edilmesi gereken evraklardır. Süresi gelmiş olan bir çek için ilgili banka şubesine ya da aynı bankanın farklı bir şubesine gidilir. Bankalar müşterilerini arayarak ödemenin yapılıp yapılmayacağını sorar. Çek ödeme şekillerinden birisi de takasa verme yöntemidir. Çekler son ödeme tarihinin 16:30’ a kadar alacaklıya ödenmemesi durumunda banka işlemlerine devam eder. Çekin ödemesinin yapılacağı hesapta yeterli para yok ise çekin arkasına çekin karşılıksız olduğu notu düşülür. Karşılıksız olan çekler için bankalar belli miktarda ödeme yaparlar.

 

Karşılıksız Çeklerde Süreç Nasıl İşler?

Karşılıksız çıkan çekler için hamiller mutlaka çekin ödenmeme nedenini ve ibraz tarihini çek üzerine yazdırmak zorundadırlar. Bu bilgilerin banka görevlilerine detaylı bir şekilde yazdırılması son derece önemlidir. Bu süreçte banka da çeki keşide eden şâhısa iadeli taahhütlü posta ile durumu bildirirler. Eğer gönderilen ihtara rağmen keşideci çeki hala ödemiyor ise durum farklı uygulamalar gerektirir. Çeki ödemeyen kişiye icra yolu ile çeki tahsil etmesi için dava süreci başlatılır. Bir çekin arkasının yazılması ticaret yapan bir işletme ya da şirket için oldukça zorlu süreçler ortaya çıkarabilir. Hatta ilgili bankalardan çek almakta zorluk çekebilirler.


YORUMLAR YAZ