• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  409188,233
  % 0,50
 • BIST 100
  %

Borsa Nedir, Nasıl Çalışır?

Borsa Nedir, Nasıl Çalışır?

Borsa, halka açık şirketlerin hisselerinin düzenli alım, satım ve ihraç işlemlerinin gerçekleştiği piyasaların ve borsaların tahsil edilmesini ifade eder. Bu tür finansal faaliyetler, kurumsallaştırılmış resmi takaslar veya belirli bir yönetmelik kapsamında faaliyet pazarlar aracılığıyla gerçekleştirilir . Bir ülkede, hisse senetlerinde ve diğer menkul kıymet formlarında işlem yapılmasına izin veren birden fazla hisse senedi alım satım merkezi olabilir.

Borsa Nasıl Çalışır?

Özetle, borsalar piyasa katılımcılarının hisse senetlerinde ve diğer uygun finansal araçlarda sıfır ila düşük operasyonel riskle güvenle işlem yapabilecekleri güvenli ve düzenlenmiş bir ortam sağlar. Belirlenmiş kurallar çerçevesinde faaliyet gösteren borsalar birincil piyasalar ve ikincil piyasalar olarak hareket eder.

Birincil piyasa olarak borsa, ilk halka arz sürecinde (halka arz) şirketlerin ilk defa halka açık hisselerini ihraç etmelerini ve satmalarını sağlar. Bu faaliyet, şirketlerin yatırımcılardan gerekli sermayeyi artırmalarına yardımcı olmaktadır. Esasen, bir şirketin kendisini bir hisseye ayırdığını (örneğin, 20 milyon hisse) ayırdığını ve bu hisselerin bir kısmını (yani, 5 milyon hisse) bir fiyata ortak halka sattığını (yani, hisse başına 10 $) sattığı anlamına gelir.

Borsalar Nasıl Para Kazanır?

Borsalar kar amacı gütmeyen kuruluşlar olarak faaliyet gösterir ve hizmetlerinden ücret alırlar. Bu borsalar için birincil gelir kaynağı, platformunda gerçekleştirilen her bir işlem için tahakkuk eden işlem ücretlerinden elde edilen gelirlerdir. Ek olarak, borsalar halka arz işlemi ve diğer takip teklifleri sırasında şirketlere uygulanan listeleme ücretinden gelir elde eder.

Borsa, aynı zamanda, platformda oluşturulan gerçek zamanlı  veriler, tarihsel veriler, özet veriler ve referans veriler gibi piyasa verilerinin hisse senedi araştırmaları ve diğer kullanımlar için hayati önem taşıyor. Birçok borsa ayrıca, ticari bir terminal ve borsaya özel ağ bağlantısı gibi teknoloji ürünlerini de ilgilenen taraflara uygun bir ücret karşılığında satacaktır.

Borsa, yatırım fonları ve varlık yönetimi şirketleri gibi daha büyük müşterilere yüksek frekanslı ticaret gibi ayrıcalıklı hizmetler sunabilir ve buna göre para kazanabilir. Borsalar için diğer gelir kaynaklarını oluşturan piyasa yapıcısı ve komisyoncu gibi farklı piyasa katılımcılarının profilleri için düzenleyici ücret ve kayıt ücretleri vardır.

Borsa ayrıca, yatırım fonları ve ETF’ler gibi çeşitli ürünlerin piyasaya sürülmesi için yaygın bir ölçüt olarak kullanılan endekslerini (ve metodolojilerini) lisanslayarak kar elde edebilir.

Birçok borsa ayrıca endüstri katılımcılarına çeşitli finansal konularda kurslar ve sertifikalar sağlar ve bu tür aboneliklerden gelir elde eder.

Borsanın Önemi

Borsa, serbest piyasa ekonomisinin en önemli bileşenlerinden biridir.

Şirketlere hisse senedi ve şirket tahvili sunarak para kazanmalarını sağlar. Ortak yatırımcıların, şirketlerin finansal başarılarına katılmalarına, sermaye kazancıyla kar elde etmelerine ve temettüler yoluyla para kazanmalarına olanak sağlar, ancak zarar görmelerine de neden olur. Kurumsal yatırımcılar ve profesyonel para yöneticiler, daha iyi bilgi birikimi ve daha yüksek risk alma kabiliyetleri sayesinde bazı ayrıcalıklardan yararlanırken, borsa ortak kişilere seviyeli bir oyun alanı sunmaya çalışmaktadır.

Borsa, bireylerin tasarruf ve yatırımlarının verimli yatırım tekliflerine yönlendirildiği bir platform olarak çalışmaktadır. Uzun vadede, ülke için sermaye oluşumuna ve ekonomik büyümeye yardımcı olur.

Borsanın Tarihi

Dünyadaki ilk borsa Londra borsasıydı. 1773’te tüccarların hisse alışverişinde buluştukları bir kahvehanede başlatıldı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk borsa 1790’da Philadelphia’da başladı. 1792’de New York Wall Street’in başlangıcına damgasını vurdu. Anlaşma 24 tüccar tarafından imzalandı ve menkul kıymet ticareti yapan ilk Amerikan kuruluşu oldu. Yatırımcılar 1817’de girişimlerini New York Borsası ve Borsa Kurulu olarak değiştirdiler.

Borsalar İçin Rekabet

Bireysel borsalar maksimum işlem hacmi elde etmek için birbirleriyle rekabet ederken, iki cephede de tehditle karşı karşıyadırlar.

Karanlık Havuzlar: Özel gruplar içinde işlem yapan ve özel menkul kıymetler için işlem yapan özel borsalar veya forumlar olan karanlık havuzlar , halka açık borsalar için zorluk teşkil etmektedir. Yasal geçerliliği yerel yönetmeliklere tabi olmasına rağmen, katılımcılar işlem ücretlerinde büyük tasarruf sağladıkları için popülerlik kazanıyorlar.

Blockchain Ventures: Blokaj zincirlerinin popülaritesinin artmasıyla birlikte birçok kripto borsaları ortaya çıktı. Bu tür borsalar, bu varlık sınıfı ile ilişkili kripto para birimleri ve türevleri alım satım merkezleridir. Popülerlikleri sınırlı kalsa da, çeşitli borsa katılımcıları tarafından yapılan çalışmaların çoğunu otomatik hale getirerek; sıfırdan düşük maliyetli hizmetler sunar.


YORUMLAR YAZ